wtorek, 17 listopada 2015

Bohater - Rola DDA

Chyba każdy choć przez chwile chciał być bohaterem. W końcu są pomagają innym, są tacy super! I wszyscy ich uwielbiają! Tak jest. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś nad tym jak męczące może być bycie bohaterem? Zwłaszcza jeśli jest się dzieckiem i trzeba pomagać własnej rodzinie. 



Dziecko z rodziny alkoholowej przyjmujące rolę Bohatera

Rolę tę najczęściej przyjmuje najstarsze dziecko. Spełnia ono obowiązki dorosłych, najczęściej świetnie sobie z nimi radząc.Zazwyczaj bierze na siebie sprzątanie, gotowanie, opiekę nad młodszym rodzeństwem, a często i jego wychowywanie. Staje się "małym dorosłym" - zamiast bawić się z innymi przejmuje obowiązki, którymi nie powinno sobie zawracać głowy. Zmuszone jest dorosnąć przy pomijaniu ważnego etapu w życiu jakim jest dojrzewanie, więc oczywistym jest, że pozostawi to ślad na jego psychice. Najczęściej takie dzieci cechują się opanowaniem, odwagą, poświęceniem. Mali Bohaterzy rezygnują z siebie dla innych - zaniedbują własne potrzeby. Dobrze się uczą i nie sprawją kłopotów. W oczach osób spoza rodziny mogą uchodzić za idealne dziecko, czym zyskuje pochwały ze strony obcych. To dzięki niemu patologiczna rodzina może się dobrze poczuć - "wychowaliśmy takie dobre, zdolne dziecko", jest ich powodem do chluby. Wewnętrznie to dziecko bardzo skryte, ciągle z siebie niezadowolone, uważające, że nie osiągnęło wystarczająco. Bohater czuje się samotny, ma problemy z zaakceptowaniem samego siebie, czuje się bezwartościowy. Z powodu poświęcenia się innym nie ma czasu skupić się na własnych potrzebach, jest więc wiecznie spięty i niezadowolony. Przez rolę jaką sobie narzucił (tudzież narzuciła mu rodzina) czuje że powinien więcej, a czasem jako dziecko po prostu nie może - stąd poczucie niezadowlenia z siebie.



Dorosłe życie Bohatera

W dorosłym życiu Dorosłego Dziecka Alkoholika cechy i zachowania z dzieciństwa pogłębiają się. Ponieważ jako dziecko Bohater nie mógł zaufać swoim rodzicom i musiał przejmować ich obowiązki w dorosłym życiu będzie miał trudności z zaufaniem oraz problemy z nawiązywaniem i utrzymywaniem bliższych kontaktów interpersonalnych. Przyzwyczajony do odkładania swoich potrzeb na dalszy plan nie będzie potrafił wyrażać swoich uczuć i emocji, a nawet może mieć problemy z ich określaniem. Jako dorosły Bohater staje się jeszcze bardziej odpowiedzialny, stąd miewa problemy ze zrelaksowaniem i zabawą, może być uważany za "sztywnego". Mimo osiąganych sukcesów, nie jest w stanie w pełni się nimi cieszyć, gdyż towarzyszy temu poczucie, że może więcej, że powinien więcej. Przyzwyczajeni do pomagania innym często wybierają zwód w którym mogą to robić. Bohater wierzy, że jego wartość zależy od tego jak się spisze, stąd nieodłączną częścią jego życia jest rywalizacja. Często popada w pracoholizm. Ponieważ w domu rodzinnym nie otrzymał bezwarunkowego uczucia, będzie go nieustannie szukał, jednak jego przekonania z dzieciństwa odbiją się na nim tym, iż będzie wierzył, że musi zasłużyć na miłość, stąd będzie oczekiwał nieustannej akceptacji i pochwał. 
Unknown

"Trudne dzieciństwo nie usprawiedliwia. Ono zobowiązuje" Katarzyna Enerlich

Podobne posty

2 komentarze:

  1. Na pewno ciężko jest wyjść dziecku alkoholika na prostą gdyż ma ona cięższy start w swoim życiu, ale jak widać jest to możliwe. Moim zdaniem, osobę uzależniona należy jak najszybciej skierować na leczenie do ośrodka https://detoksfenix.pl/ gdzie specjaliści będą wiedzieć jak ją wyprowadzić na prostą.

    OdpowiedzUsuń
  2. Od dawna szukałem specjalisty, który pomoże mi uporać się z problemami emocjonalnymi. https://www.terapiapoznan.pl/ okazał się być strzałem w dziesiątkę. Współpraca z moim terapeutą dała mi nową perspektywę i pomogła znaleźć spokój wewnętrzny. Jestem bardzo zadowolony z postępów, jakie udało mi się osiągnąć dzięki ich wsparciu.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.